Čtenářský nepravidelník

Prokleté dítě: Prokletí na druhou

IMG_20170613_164955

Až si budete chtít za dvě hodiny přečíst celou knihu, sáhněte po Harrym Potterovi. Ne, nemyslím jednu z původních sedmi knih (to ani můj brácha nečte tak rychle), mluvím o scénáři k divadelní hře Harry Potter a prokleté dítě.

Nečetla jsem na tuhle knížku žádné nadšené recenze. A tak jsem se ani nehrnula do knihkupectví, když se konečně vyloupla na světlo v češtině. Koupila jsem si ji jen proto, že byla ve slevě a ještě jsem ten den měla další slevu v Neoluxoru. S Harrym Potterem jsem vyrůstala, zlevněná byla na dvě stovky, tak jsem si řekla, že pro tu tradici a kapku nostalgie…

Vyloženě chyba to nebyla. Nicméně skvělé počtení rozhodně taky ne. Samozřejmě je rozdíl, jestli člověk čte román nebo divadelní hru, ale stejně – nevím, jestli to bylo tím, že jsem všechny knihy četla tolikrát, ale postavy jsou předvídatelné, děj nijak extra záživný, všechno bylo páté přes deváté. Jako divadelní hra to asi může být ok (i když o tom upřímně pochybuji), ale jako kniha prostě slabý průměr. Hodně slabý. Ten nejslabší.

Jediné, co u mě vyvolalo nějaké zvýšení tepu (a to hned několikrát), byla čeština. Nechápejte to špatně, nevšimla jsem si ani jedné chyby, ale panebože – to tu knihu skutečně nemohl přeložit někdo, kdo chápe ustálená slovní spojení? Mechanicky překládané věty, které prostě v češtině nedávají smysl, ale v angličtině perfektní? Petr Eliáš si u překládání asi řekl „It is one“ a pokračoval dál s pomocí Google překladače.

Shrnu to celé takhle – doma jsme se pravidelně dohadovali o to, kdo si první přečte nový díl HP. A nebylo to jen mezi mnou a bratrem, téhle přetahované se zúčastnili i naši rodiče. Ovšem o tuhle knihu by se asi nikdo z nás nepřetahoval – a rozhodně za to nemůže myšlenka, že jsme z kouzelnického světa už trošku vyrostli – to se totiž nestalo.

Jo a pokud by někoho napadlo se zeptat – Zmijozel… A hrdě se k tomu hlásím!17076569_618887691629998_8303969175441768448_n

 

2 komentáře: „Prokleté dítě: Prokletí na druhou“

  1. A to je přesně ten důvod, proč jsem ráda, že jsem do toho nešla. Napřed jsem si říkala, že jen počkám, až knihu snadno seženu. A pak jsem zjistila, že některým lidem se celkem dost nelíbí. To, plus vědomí toho, že nejde o nic z pera JKR, rozhodlo o tom, že si nenechám kazit tenhle krásný svět.

    To se mi líbí

    1. Určitě bych neřekla, že ho mám zkažený. To mi spíš kazí ona sama, když dodává nový a nový informace. Mohla by Harryho už nechat v klidu a případně se věnovat něčemu jinýmu. Ale tvůj přístup k tomu přesně chápu 🙂

      To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s