Jádro pudla

Nepravidelný rytmus uklízení

Občas mě chytí záchvat uklízení.

Prostě vstanu a začnu. Uklidím stůl, dám vyprat všechno špinavé prádlo, narovnám všechno nádobí do dřezu, vyměním kočce písek, zametu kolem, dám tam novou, čistou podložku, poklidím v koupelně… A pak se seknu. Věci zůstanou napůl hotové, na stole jsou roztříděné hromádky, které se mi nechtějí dávat do šuplíků, prádlo visí suché dva dny na sušáku, o nádobí ani nemluvím, zametený bordel z podložky u kočičího hajzlíku zůstává vedle kočičího hajzlíku, v koupelně je nevytřeno…

A já zalezu s knihou.

Dneska byl jeden z těch dnů. Probíhal ovšem trošku jinak – vstala jsem, vypucovala koupelnu a pak se vzbudil spolubydlící. Chvíli na mě překvapeně koukal, protože bylo devět ráno, ale pak se zmateně zapojil do uklízecího procesu. Brali jsme to pěkně chaoticky, kdo měl zrovna volné ruce, dělal to, co mu pod ně první padlo. Zatímco já rovnala věci na poličky, on uklízel stůl, zatímco já vytahovala z černý díry pod postelí kousky krabice, kterou roztrhala kočka, on umyl nádobí. Já pak za odměnu uvařila a on ve čtyři odešel do práce.

Jenže… Zůstaly tu pytle na odpadky, strašně moc různých věcí na posteli a na psacím stole. Kočka už má svoji klasickou večerní dávku zbláznění a lítá tu sem a tam. Zatímco já si popíjím vodu z obří sklenice a píšu tohle. Jo, jasně, zítra po práci to douklízím. Ale za deset minut to jen odhrnu na stranu a vyspím se vedle toho. Ještě že mám to manželské lože, ač jsem sama stále svobodná ženština.

Přemýšlela jsem o tom. Přemýšlím o tom vlastně dost často. Proč mi prostě nejde všechno uklidit na první dobrou? Proč neumím uklízet pravidelně? A proč mě občas přepadne ta správná nálada, najede rytmus, ale v půlce úklidu najednou cvak a všechno je jinak?

Chtěla bych být schopná uklidit tak, abych měla všechno hezky na svém místě a naprosto perfektní, jako to umí babička mého drahého spolubydlícího. Ona má, a teď cituji, „všechno geometricky srovnaný podle astrálního systému“.

1 komentář: „Nepravidelný rytmus uklízení“

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s