Čtenářský nepravidelník

What I Talk About When I Talk About Running: nikdy běhat nebudu

Ráda čtu knížky v angličtině. Už to pro mě nepředstavuje takový problém jako před lety, kdy přelouskat jednu dětskou knížku v angličtině bylo stejné, jako kdybych teď dostala do ruky Dostojevského v korejštině. A Murakami je můj velký oblíbenec, zabírá v mé knihovně celou jednu poličku. Tuhle knížku mám ještě ke všemu v paperbacku, takže jediné, co zbývalo k jejímu přečtení, byla taška, do které jsem ji hodila, a boty, díky nimž jsem prošla kus Švédska.

Kamkoliv jedu, beru sebou knihu. Kamkoliv jedu, koupím si knihu. A tak jsem si tentokrát já, Češka, vzala do Švédska knížku, kterou napsal Japonec, která je anglicky a kterou jsem si mimochodem koupila v Belgii. Tak trošku multikulti, co?

Nečekejte prosím jen rady, jak začít běhat maratony, a eseje o tom, co se honí hlavou běžci, když se mu v zimě sráží pára u úst a on stejně vybíhá na trasu. Jsou tam. Ale nejde jen o ně – tahle útlá knížečka je prostě jen sbírka. Sbírka myšlenek. Ono to skutečně působí, jako by Murakami chodil někde po horách, z keříků vybíral jednu myšlenku po druhé, občas se zastavil, přestal mluvit o běhání a svoje upatlané prsty otřel do myšlenek o životě spisovatele.

Dozvíte se spoustu zajímavostí. Nejsou to popsané postupy (a to ani u běhání, ani u umění spisovatelského), jsou to dojmy, pocity a úvahy. A to je to krásné – nevidíte běžícího Murakamiho, nesledujete jeho ruku, jak píše. Máte jedinečnou možnost nahlédnout do hlavy neskutečně produktivního člověka. Nejen do hlavy, ale místy i někam hlouběji.

Nemáte-li co číst a chcete-li si přečíst jen směsku myšlenek, z nichž některý jsou hluboké a jiné jsou mělké, ale ne povrchní, zkuste tohle. Nudit se (pravděpodobně) nebudete. Pokud ovšem budete jako běžec, který běží maraton – občas se člověk zasekne, má pocit, že to nezvládne, ale nakonec hrdě závod dokončí a s láskou na něj vzpomíná. Platí to i u téhle knihy. Věřte mi.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s