Zápisky z biografu

Death Note: spalte to, prosím!

Když jsem poprvý zaslechla něco o anime Death Note, hodila jsem to za hlavu. Pak jsem jednou neměla co dělat a díky neskutečně skvělý propracovanosti jsem sjela celej seriál během pár dní. A stal se ze mě okamžitej a věrnej fanoušek…

Jakmile jsem ale slyšela o případném zfilmování, docela ve mně hrklo. Jak už víme z předchozích pokusů, převést anime do hraného filmu není úplně dobrý nápad. A z traileru na tenhle film, který vyšel před pouhými dvěma dny, jsem byla spíš naštvaná než cokoliv jiného.

Downloads5
Oficiální plakáty k filmu

Je (bohužel) jasné, že ve chvíli, kdy se japonského díla chytí americká produkce, asiatů ve filmu zůstane pomálu, natož aby hráli hlavní roli. Tohle je známo pod pojmem „whitewashing“ Jediný asiat, kterého si v celém filmu vybavím, je Watari. A jak jsou na tom ostatní postavy?

Takže z Lighta Yagamiho máme Lighta Turnera. Místo charismatického, populárního a vysoce inteligentního Japonce máme arogantního amerického spratka s odbarvenými vlasy. Jedinou „známkou“ jeho inteligence je fakt, že za ostatní píše domácí úkoly. Potkává Miu, roztleskávačku, která působí klasicky lehce alternativně a dost zvráceně, protože to teď letí. Proč by se taky obtěžovali s dodržováním předlohy, že? A L? L, ten záhadný kluk s kruhy pod očima, láskou pro kostky cukru a věčně bosýma nohama, L je pěkně prosím černoch. Tím už Netflix přesáhl možnou hranici. Člověk by si řekl „Oukej, odehrává se to v Americe, Light i Mia jsou běloši, tak aspoň Ryuzaki bude alespoň trošičku podobnej tomu L z anime.“ Ne, není, prostě není. Jediné, co jim povedlo z hlediska ztvárnění postav, je Ryuk. Ten se jako jediný povedl i vizuálně i povahově, na rozdíl od všech ostatních. Ani jedna z dalších postav se nechová tak, jak jsme zvyklí z mangy a anime.

Image result for death note characters
Zdroj: GBeye.com

Odhlédneme-li od výše zmíněných chyb ve vzhledu a chování postav, i od těch chyb, které jsem nejmenovala (co třeba Mia vs. Misa, Mello a Near, nebo třeba taková nepodstatná věc, jako je existence druhého zápisníku?), máme tu další průser. Skutečně se to nedá nazvat problémem, tohle je prostě totální průser. Film, který se zbytečně plácá ve vztazích způsobem, jenž se hodí jen do romantických blábolů Rosamundy Pilcher. Chybí jakékoliv vnitřní monology, jakékoliv vysvětlení činností a rozhodnutí, které postavy dělají. A do toho se režisér rozhodl, že z anime, které je spíše jakousi šachovou partií mezi Lightem a L, udělá akční film bez jakýchkoliv logických tahů.

Panebože, vždyť dostat do rukou zápisník smrti – z toho se dá udělat tak skvělý snímek! Ono by ve skutečnosti stačilo, kdyby to byl jakýsi spin-off. Pojmenovat postavy jinak, dodělat jim trošku lepší pozadí a motivaci a hlavně doplnit zápletku a byl by z toho hned jiný a třeba i dobrý film!

Celkové hodnocení?
Smutné na tom je, že pro mnohé bude tohle první setkání s Death Note. Skvělé anime, které ve vás zanechá spoustu myšlenek a bude ve vás roky, i když jste si ho naposledy pustili už před nějakým tím pátkem, se změnilo v povrchní akční film s milostnou zápletkou. O nic jiného tam nejde.

Vy, kteří milujete Death Note, nepouštějte si to. Vy, kteří jste původní verzi neviděli, nepouštějte si to. Pusťte si anime. Jedině vy, kteří se chcete podívat, jak amíci opět zmršili výbornou japonskou věc, můžete s klidným srdcem kliknout na tlačítko play.

4 komentáře: „Death Note: spalte to, prosím!“

 1. Vážně? Vůbec jsem to nepostřehla, že by vyšlo 😀
  Ale díky tvým slovům se od toho raději budu držet dál – možná se na to jednou ze zvědavosti mrknu, ale s velkou nechutí 😀 To anime jsem viděla asi před rokem a hrozně jsem si ho užila, tak se docela bojím toho, že mi to ten požitek z toho… Zkazí ;-; Ale děkuji za informování, článek super! ^^

  To se mi líbí

  1. Klidně mrkni, ale musíš zvládnout se odprostit od anime… A podívat se na to, slovy mé oblíbené postavy z jiného japonského veledíla, „očima nezastiněnýma nenávistí“ 😀 Mně se to asi úplně nepovedlo, to nemám problém přiznat. Prostě se odprostit od toho, jak se mají Light a L chovat, to neumím…

   To se mi líbí

 2. Američania, na čo siahnu, to poserú… Anime Death Note som milovala do chvíle, čo mi umrel L, ale i potom som to sledovala naďalej. Videla som už aj lepšie, no toto anime je proste kultovka… 🙂
  Film si asi nepozriem, zostanem pri filmoch s japonskej dielne, tam sa Death Note držal toho, čoho mal 🙂

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s