Jádro pudla

Jsem moc mladá na názor o komunismu?

„Za komunistů bylo líp,“ pronesla jedna žena, kterou jsem vždycky měla docela v úctě. Podívala jsem se na ni asi dost vražedným pohledem, protože se zasekla a dodala: „O tom ty nemůžeš nic vědět. Nebyla jsi na světě, tebe se to netýká.“

Pak se na ni stejným pohledem podívala další spoludiskutující. A té se zase dostalo poznámky „Tobě bylo třináct, vždyť to musíš sama vědět! Nás, obyčejnejch lidí, se to zlo nikdy netýkalo…“

Ze spousty diskuzí mám pocit… Vlastně vím, jak nás mladé vnímají starší lidé. A ještě ke všemu tato žena není zas o tolik starší – zhruba o deset let. Možná dvanáct. Ale stejně trvá na tom, že v této diskuzi byl můj názor naprosto neplatný, měla jsem jen sedět, mlčet a poslouchat.

Co na tom, že i u nás v rodině (a to nepocházím z žádného rodu politiků, továrníků nebo třeba umělců, víceméně všichni mí předci byli obyčejní lidé žijící na vesnicích) se trestalo, zavíralo do lágrů a střílelo? Co na tom, že vím, že nebyly nejen základní hygienické potřeby? Co na tom, že dnes cestuji, čtu libovolné knihy v libovolném jazyce (pokud je tedy seženu) a následně o nich veřejně diskutuji?

Ne, samozřejmě že nemám právo na názor – mojí osoby přímo se komunismus netýkal (to není tak úplně pravda, ale vysvětluj té ženě, že moji rodiče mě počali až po revoluci, do té doby vymýšleli, jak emigrovat).

A naše spoludiskutující? Ta si pamatuje, jak měla nové botičky jen díky tomu, že maminka někoho znala, jak bylo všechno všude úplně stejné a jak maminka musela stát ve frontách na jídlo. Ale samozřejmě to drahá názorová oponentka shodila ze stolu komentářem ve smyslu „ale tak to měli všichni“.

Potřebovala bych znát odpověď na jednu otázku. Nejen na jednu, ale hned na několik:

  • Jak je možné, že si někdo pořád myslí, že komunismus byl v pořádku?
  • Kde se, proboha, tenhle názor bere v inteligentních lidech?
  • Proč většina lidí považuje argument „tak to mají všichni“ za naprosto v pořádku?
  • Proč názory mladých starší generace až tolik nezajímají?
  • Proč bych neměla mít právo na názor jen proto, že jsem danou dobu nezažila?

Jen už pár let nevím, kde ty odpovědi vlastně vzít.

 

 

Označeno tagem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s