Vytaženo z deníku

Aroha nui – s láskou

Už od rána mrholí. Všude je šedivo, klid, skoro až smutno. Ptáci mlčí, stromy nešumí a ani oceán nebouří. Je ticho. Jen ticho.

A najednou se to ranní pošmourno jako mrknutím oka rozrostlo do všech koutů Nového Zélandu a do srdcí všech, kteří se Zélandu kdy dotkli. V jednu vteřinu jsme všichni v pohodlí domova a v tu druhou je většina z nás připoutaná očima k televizím. Nohy tepou nervozitou, plíce pracují jako snad nikdy předtím a srdce buší v návalech paniky tak, že je ho slyšet snad až na druhém konci světa. Slyšíte to moje, kamarádi?

Dnes v 13:40 novozélandského času se mešitou Masjid Al Noor ozvala střelba. Nedlouho poté objevili bombu v autě v jedné ulici o kus dál a následně se střílelo i v mešitě v Linwoodu. Momentálně zprávy potvrzují 49 mrtvých. Původně se mluvilo pouze o 9.

Centrum města je uzavřené. Lidé se bojí vyjít ven. Premiérka Jacinda Ardern v prvním živém vystoupení řekla, že mnozí z těch, kteří byli těmito událostmi přímo ovlivněni, mohou být migranti, nebo dokonce uprchlíci. Vybrali si Nový Zéland za svůj domov, a ten i jejich domovem je. „Oni jsou my. Člověk, který spáchal toto násilí, není my.“

Moje momentální vzdálenost od mého zélandského domova je něco přes tisíc kilometrů. Mí přátelé jsou v bezpečí. Moje srdce ale i tak pláče nad událostmi, které dnes jednou provždy poznamenaly to město.

Kia kaha, Christchurch. Buď silný.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s