S krosnou na zádech, Zloland

Jak se žije na Zlolandu XV – kiwi versus třešně

Těžký život pickera. Brzo ráno vstát, honem do sebe naházet snídani, obléknout a šup šup do sadu. Stejný pohyb po následujících 8 – 10 hodin. Pak zase zpátky domů, sprcha, jídlo, spánek. A další den totéž…

Ať už se chystáte tento poněkud monotónní program dobrovolně podstoupit, nebo se jen chcete podívat, co to všechno znamená, tady to máte!

Třešně – Cherry picking (prosinec – únor)

Třešně

Výhody:

 • hudba
 • buckety s max. hmotností cca 6 kilo
 • práce na vlastní účet
 • konec pracovního dne, jakmile je moc teplo

Nevýhody:

 • tahání žebříků
 • singlování
 • kradení třešní ostatními
 • lepení stickerů

Den na třešních (Central Otago, Pure Pac Ltd., prosinec 2018 – leden 2019)

Vstávačka v pět ráno. Ještě za tmy honem snídani, pak naskočit do auta a vyrazit do sadu. Ukořistit nejlepší postroj (ten s polstrováním), vzít si svoje stickery (každý dostává čárový kód), sebrat jeden ze žebříků a vzhůru do řádku. Postavit žebřík, zapnout muziku, nandat sluchátka. Pickovat. Zahazovat zkažené třešně, nesbírat nezralé. Každý naplněný bucket vyndat z postroje, nalepit na něj sticker, vzít si prázdný kyblík a zase zpátky na žebřík. Po dočesání stromu posunout žebřík a celé to začít nanovo.

Třešňový sadA detailněji? Inu, každý večer dostanete smsku, jestli a kde druhý den pracujete. Neřeknou vám, jestli pracujete i ten další den, vždy zkrátka víte jen ten jeden den dopředu. Takže na nějaké větší výlety můžete zapomenout. Čárové kódy na bucketech nedrží, jsou-li mokré, což jsou ráno vždy. Takže máte za chvíli pěkně mokrý rukáv od jejich otírání. Kromě ranní vlhkosti je problémem i tma – nevidíte na třešně. Ale to evidentně nevadí, do půl hodiny od startu je vždy světlo.

Ovoce pickujete i se stopkou a musíte singlovat, tj. oddělit od sebe dvojičky a trojičky. Z toho máte za pár dní pěkně odřené prsty, a tak si je většina lidí lepí. I já. Ale stejně jsem měla to, co jsme nazývali cherry thumb – odřenou, špinavou a rozpraskanou kůži na palci. Žebříky jsou v různých velikostech a jsou sakra těžké. Na tíhu bucketů si ale zvyknete, stejně jako na pohyb při pickování a na bolavá záda. Pak tři dny prší, zase si odvyknete a začínáte od nuly.

Kiwi – Kiwifruit picking (duben – červen)

Výhody:

 • když je dobrý gang, vyděláte hodně peněz
 • netaháte se s žebříkem
 • více chození

Nevýhody:

 • zákaz sluchátek
 • bag o hmotnosti cca 20-25 kilo
 • výška konstrukce, na které kiwi roste
 • když je špatný gang, máte o stres postaráno
 • počasí už není tak příjemné jako na třešních

Den na kiwi (Te Kaha, Opac Ltd., březen – duben 2019)

Kiwi sad

Budíček v šest ráno. Rychle zkontrolovat internety, jestli práce od 7:30, 8 nebo 10. Snídaně, obléknout, naskočit do auta a vyrazit na sad. Vzít si svůj bag, nandat rukavice a brýle, vyrazit do řádku. Hlídat si svoje tři dráty, pickovat, pomáhat ostatním. Poslouchat, tak jako všichni přítomní, neustále dokola tytéž písničky z repráku zavěšeného u jednoho z pickerů. Nesbírat monkey balls a mutanty. Plný bag (pytel) vysypat do binu (dřevěného koše). Plný bin vyrovnat a pokračovat dál.

Rozdělí vás do týmů. V každém týmu je 10 – 15 lidí. Platí se za plné biny. Jejich počet na konci dne se vynásobí částkou, která je za jeden, a následně vydělí počtem lidí, kteří ten den pracovali. Pokud tedy máte v gangu pomalé členy, vyděláváte v podstatě na ně. Kiwi se sbírá jednoduchým pohybem, ale musíte hlídat stopky. Některé odpadnou samy, některé se zlomí a vy se pak musíte postarat o to, aby na ovoci nebyly ani ty zlomené. Žádná tvrdá věc se nesmí dostat do binu, mohla by totiž poškodit ovoce, a to by pak shnilo. No, žádná tvrdá věc… Ono to kiwi je tvrdé jako kámen. A občas větší než moje ruka. Ale to skutečně jen občas.

Záda bolí víc a jinak, bolí i ramena, ruce a prsty. Ach, ty prsty! Zkuste pětsetkrát za jeden den obtočit prsty kolem kiwi. I bez odporu, který cítíte při pickování, vás budou setsakramentsky bolet. A nejenom prsty.  Chodit celý den v prostoru, kde zleva i zprava jsou jenom lidé, občas můžete stát zpříma, většinou by se vám hodilo být tak o deset centimetrů menší a sem tam musíte lézt i po kolenou a přitom sbírat, to není jen tak. Váš krk to odnese taky. Zkrátka a dobře – bolím, bolíš, bolíte.

Co je lepší?

Inu, to záleží na každém jednotlivci, tak jako u všeho. Ale osobně bych se přikláněla za třešně. Nevím, jestli to bylo jen špatným rokem, nebo backpackery, se kterými jsem pracovala, ale třešně mě bavily podstatně více. Možnost mít vlastní muziku, zůstat v klidnějším tempu, když se zrovna necítíte dobře, a žádné lezení po čtyřech překonalo i trable v podobě žebříku v délce 3,5 metru.

Mimochodem, pokud se sem chystáte vyrazit, dejte si pozor na slovo kiwi. Zatímco v češtině je kiwi název ovoce a pták se jmenuje kivi, v angličtině je to následovně:

kiwi

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s